COOKIES na webu DR. OETKER

Tento web uloží soubory cookies do Vašeho zařízení, aby umožnil lepší fungování stránek. Více informací zde.

Jak na pomlázku?

Upleťte si vlastní pomlázku

Na pletení pomlázky je nejvhodnější vrba bílá, která roste podél vodních toků. Může se použít proutí i z jiné vrby, ale nedoporučuje se použít proutky z vrby smuteční, které jsou příliš měkké a po uschnutí jsou velmi křehké. Nejvhodnější doba k řezání je od konce listopadu do konce února. Když budeme sbírat proutí později, musíme jej očistit od výhonků a lístků až do hladka.

Kvalitu proutí si ověříme tak, že přehneme proutek přes ukazovák, ohneme jej do pravého úhlu. Proutky, které ohnutí nevydrží, jsou pro výrobu pomlázky nevhodné. Proutky řežeme ostrým nožem nebo zahradnickými nůžkami. Vybereme si 8 silných prutů bez postranních větviček a 1 tenký prut na svázání. Můžeme si do rezervy vzít ještě několik proutků pro případ, že by se nám zlomily. Délka prutů by měla být tak 1 metr. Vždy počítejte, že upletená pomlázka bude o pětinu až čtvrtinu kratší.

Před vlastním pletením ponoříme proutky do studené vody, nejlépe přes noc. Položíme je například do vany a zatížíme tak, aby byly zcela ponořeny.

Návod na pletení pomlázky

Návod na pletení pomlázky

1

Co budeme potřebovat

Připravíme si 8 zhruba stejně silných vrbových prutů, 1 tenký proutek na uvázání konce pomlázky a provázek na uvázání druhého konce.

2

Správný začátek

8 prutů vezmeme do ruky, na konci vytvoříme kulatý svazek. Tenký proutek vsuneme do středu mezi ně, asi 10 cm od okraje (obrázek a) a omotáme rukojeť pomlázky až ke konci. Pořádně utahujeme. Konec proutku zatáhneme mezi pruty a ustřihneme (obrázek b).
3

Pomlázku si vložíme koncem mezi kolena

Pomlázku si vložíme koncem mezi kolena, aby se nám dobře utahovalo, a svazek prutů rozdělíme na dvě části: 4 vlevo a 4 vpravo.

4

Pletení pomlázky

Pleteme podle obrázků d a e: Vnější prut zleva (prut č. 1) provlékneme vrchem do středu mezi pruty vpravo (mezi pruty č. 6 a č. 7), poté prut vrátíme spodem na kraj levé skupiny prutů (mezi pruty č. 4 a č. 5) – obrázek d.

Vnější prut zprava (prut č. 8) provlékneme horem mezi pruty vlevo (mezi pruty č. 3 a č. 4), poté prut vrátíme spodem na kraj pravé skupiny (mezi pruty č. 1 a č. 5) – obrázek e.

Tento postup opakujeme dále střídavě z levé a pravé strany – opakujeme až do konce kroky d a e. Neustále utahujeme.

Pokud pleteme správně, měla by nám vycházet osnova jako na obrázku f.

5

Můžeme koledovat

Na konci svážeme pruty provázkem, ozdobíme mašlí a můžeme jít koledovat!