Flag

Jedlá soda

Čisticí prostředky z jedlé sody
Inspirace
Jedlá soda
Čisticí prostředky z jedlé sody

Velké úklidy jsou často spojené s použitím nejrůznějších čističů, sprejů a tekutých písků. Většina lidí si ale neuvědomuje, že sice docílí uklizeného bytu, ale zároveň tím nevědomky škodí sobě i přírodě. Úklidové prostředky totiž v mnoha případech obsahují ropné deriváty, syntetické vůně, chlor, formaldehyd, optické rozjasňovače a další toxické, nebo přímo karcinogenní látky. Existuje ale i cesta, jak uklizeného domova docílit ekologicky a přitom levně. A jedlá soda v tom má hlavní slovo. Jedlá soda – všestranný pomocník v domácnosti Jedlou sodu můžete v kuchyni využít místo kypřicího prášku, rozpuštěná ve vodě může ulevit od pálení žáhy, zároveň je všestranným pomocníkem při úklidu. Čistí, odstraňuje pachy a využít ji můžete i při praní prádla. Je ekologicky nezávadná a bezpečná při použití i požití, což ocení zejména rodiny s malými dětmi. Co všechno dokáže při úklidu zastoupit?

1
Jedlá soda namísto univerzálního čističe

Pokud jste zvyklí na univerzální prostředek, se kterým vyčistíte všechny povrchy a zbavíte se mírného znečištění, jedlá soda ve spojení s vodou nebo octem představuje zelenou alternativu. Stačí, abyste do 1 litru vlažné vody přidali cca 4 polévkové lžíce jedlé sody. Takový čisticí prostředek je ideální pro omývání mírně znečištěných ploch, dětských hraček, rámů oken nebo nábytku. Po umytí je vhodné otřít plochu čistou vodou a usušit.

Potřebujete se zbavit vodního kamene nebo mastnoty? Pak smíchejte citronovou šťávu nebo ocet s takovým množstvím jedlé sody, aby vznikla hustší pasta. Po vyčištění umyvadla, dřezu nebo toalety doporučujeme pastu chvíli nechat působit a následně ji otřít mokrou houbičkou či hadříkem jako v předešlém případě. Pokud si potrpíte na to, aby váš domov po úklidu voněl, doporučujeme přidat do směsi esenciální olej.


2
Jedlá soda jako čistič připálených hrnců nebo odpadů

Jedlá soda se dá v domácnosti použít mnoha dalšími způsoby. Jedním z nich je čistič ucpaného odpadu: stačí do něj nasypat 1 hrnek jedlé sody a zalít ohřátým octem. Danou směs nechte působit přibližně 15 až 30 minut a následně ji spláchněte horkou vodou. Jedlá soda je ovšem ideální i v případě, že potřebujete ekologicky vyčistit připálený hrnec, aniž byste se ho poté museli bát znovu použít.

Jednoduše posypte dno hrnce dostatečným množstvím jedlé sody, přilijte trochu vařící vody a nechte odmočit přes noc. 

3
Jedlá soda jako účinný prostředek na pohlcování pachů

Osvěžovače vzduchu sice přináší rychlé zamaskování nepříjemných pachů, zároveň ale nejsou ničím zdravým pro lidský organismus, který můžou nemile podráždit. Jak je umí jedlá soda zastoupit?

  • Pach v ledničce vyřešíte talířkem s nasypanou jedlou sodou. Jen je třeba ji po pár dnech vyměnit.
  • Nepříjemný zápach z odpadkového koše zlikviduje jedlá soda na dně.
  • Místo osvěžovače můžete do textilního prodyšného pytlíku nasypat 4 polévkové lžíce jedlé sody a zavěsit jej do místnosti.
  • Vyrobit si můžete i vlastní osvěžovač, kdy 2 lžičky jedlé sody smícháte s 1 hrnkem vody a přidáte pár kapek esenciálního oleje.
  • Pokud potřebujete odstranit zápach z bot, nasypte do nich jedlou sodu, nechte přes noc působit a ráno vysypte.
  • Pro odstranění zápachu z myčky nebo pračky do nich nasypte ½ hrnku jedlé sody a spusťte krátký program na prázdno.

4
Jedlá soda pro lepší praní

Jedlá soda nemá stejné složení jako soda na praní, se kterou si ji lidé často pletou, ale i tak vám může praní usnadnit. Doporučujeme ji přidávat do každé prací dávky – díky svému složení totiž dokáže změkčit vodu, ve spojení s esenciálními oleji je zajímavou náhradou aviváže a dokáže i pohlcovat pachy, což se odráží na svěžesti prádla. Jak už jsme zmínili výše, pomocí jedlé sody můžete pračku vyčistit.

Tip: Pokud máte hodně znečištěné prádlo, nechte jej na noc namočené v lázni ze sody a vody a až poté vyperte. 

5
Jedlá soda na čištění stříbra

Pomocí jedlé sody můžete vrátit krásu svým stříbrným šperkům. Stačí, abyste nekovovou misku vyložili alobalem a naplnili ji vodou ohřátou na cca 80 °C, ve které jste předtím promíchali 1 polévkovou lžíci jedlé sody. Pak už stačí do roztoku vložit zašlý šperk, pravidelně ho obracet a po 1–3 minutách jej vyndat, opláchnout studenou vodou a do sucha vysušit měkkým hadříkem. V roztoku s jedlou sodou proběhne chemická reakce, která zkorodovanou vrstvu odstraní, nijak ale šperk nepoškodí

 

Za pár korun tak získáte všestranný přípravek na úklid. Jak už jsme ale zmínili hned v úvodu, své místo si najde i při pečení v kuchyni. Podívejte se na naši sbírku receptů, kde můžete jedlou sodu použít. 

Sledujte nás
Sledujte Dr. Oetker na sociálních sítích